A Külalakról

A külalak roppant fontos az írásnál, ahogy említettem. Nem csak a helyesírási hibák lehetnek zavarók, hanem a külalak is, ami gépelés esetén az írásjelek és szünet hibás használatát jelentik, illetve az új sorok kezdését és megírását. Hogy ez mi mindent takar? Lássuk. 
  1. Az egyik és legfontosabb, hogy az írásjelek (pont, vessző, kérdőjel és felkiáltójel) mögé mindig tegyünk szünetet, elé viszont soha! Vagyis, az alábbi két példa egyaránt hibás:
    • "Ahogy említettem,új otthonom egy aprócska porfészek.Ennek köszönhetem,hogy nem kell autózni,vagy tömegközlekedni,mivel az egész hely maximum egy óra alatt bejárható,és akkor a csiga már lekörözött." - ez esetben az írásjelek melletti szavak túlzottan egybefolynak.
    • "Ahogy említettem , új otthonom egy aprócska porfészek . Ennek köszönhetem , hogy nem kell autózni , vagy tömegközlekedni , mivel az egész hely maximum egy óra alatt bejárható , és akkor a csiga már lekörözött . " - így viszont már nagyon széthúznak. Az írásjel mindig a mondat, vagy tagmondat végét jelzi, ahhoz kapcsolódik, annak része, ezért sem kell elé szünet, kézi írásnál sem hagyunk. Mögé viszont kell, mert a két szót el kell különíteni. Az írásjeleket tehát kezeljétek úgy, mint az előtte álló szó részét.
  2. Ha egy karakter megszólal, mindig új sorban kezdünk. Ha egy karakter beszél csak, s annak mondandójába szúrok bele egy írói megjegyzést, kommentárt, utána folytathatom abban a sorban, de ha már másik karakter szólal meg, akkor ismét új sorban kezdem, akkor is, ha írói beszúrást követ a dolog.
    • Írói megjegyzés:
      "- Ez az új lány? - fintorodik el az egyik iker - Olyan szánalmasan néz ki!"
    • Írói megjegyzést követően új karakter szólal meg:
      "
      - Hát maguk? - kérdezi a hölgy felvont szemöldökökkel, kissé számon kérőn. Úgy látszik, itt véresen komolyan veszik a késést...
      - Ő itt Anita, az új diák, reggel nekimentem véletlenül, és megütötte a fejét, úgyhogy beszaladtunk az orvoshoz gyorsan, de minden rendben! - adja le jelentését Ádám, szinte haptákban állva, mire a nő arca megenyhül.
      - Áh, értem! Kellemetlen kezdésnek hangzik, Kisasszony, remélem, jól van!"
    •  Szimplán új megszólaló karakter, vagy beszélgetés:
      "- Té... tényleg ekkora látványosság vagyok...?
      - Nem értem, mire gondolsz...
      - Hát... lehet, hogy csak én vagyok paranoid, de még a légy zümmögését is meghallottam volna a város másik végéből, olyan csend lett, amikor megérkeztünk."
  3. A gondolatjelekre már nem vonatkozik a ne-tégy-szünetet-elé szabály, ha gondolatjellel akarod jelezni az írói megjegyzést, akkor elé és mögé is tegyél szünetet. A sor elején lévő, beszédet kezdő gondolatjel elé nem kell szünet, mert egy normális oldal eleve bekezdéssel kezdi. A blogon majd megpróbálom ezt alapból beállítani...
    • - Tudod... nagyon szokatlan nekem ez a város - vallom be Lilinek végül a "hogy érzed itt magad?" című kérdésáradatra. - Mifelénk nem túl megszokott ez a fajta öltözék, sőt, egyenruhánk sincs igazán az iskolákban. Legfeljebb ünnepségekre, de az sem mindenhol...
  4. És végül, de nem utolsó sorban, a szöveget mindig úgy tagold, hogy könnyen olvasható legyen. Egy leíró részben nem jó az, ha mondatonként, kétmondatonként új sort indítasz, de a túl sok leírás megtörés nélkül is problémás lehet. Néha pedig érdemes a beszélgetések közé is beékelni egy kisebb leíró részt, különben nagyon éles lesz a váltás a leírások és párbeszédek közt. Ez utóbbi csak akkor hagyható el (de akkor kötelező), ha a párbeszéd roppant mód pörgős, ugyanis abban az esetben ez egy jó módszer a pörgősség jelzésére (gyorsabban olvassa el az ember), de ez csak két karakternél működik, háromnál már nem, ott ugyanis nehézkessé válik annak követése, hogy melyik mondatot ki mondta ki épp?

Ez a néhány tanács remélhetőleg nem sokaknak mond újat, de sajnos, találkoztam már ilyenekkel, s ezért itt és most jelzem, hogy aki megkér rá, hogy nyilatkozzak a blogjáról, és ezekkel a hibákkal találkozom a blogon, abba bele sem fogok olvasni. Ez olyan, mint ahogy a macskakaparást sem fogom kisilabizálni. Ha szeretnéd, hogy érdekeljen a tartalom, figyelj a külalakra!

1 megjegyzés: